Podstawowym celem studiów podyplomowych jest zapoznanie uczestników z aktualnym stanem wiedzy i technologii w zakresie: wytwarzania oprogramowania (w tym aplikacji mobilnych) oraz projektowania i zarządzania bazami danych. Program studiów obejmuje zagadnienia związane z językami programowania Java, Kotlin oraz Swift, językiem zapytań SQL, metodykami wytwarzania oprogramowania i zarządzania projektem informatycznych. Ważne miejsce w programie studiów zajmują technologie baz danych będące nierozerwalnym elementem nowoczesnych systemów informatycznych.
Studia są przyporządkowane do dyscypliny Informatyka techniczna i telekomunikacja.
Propozycja skierowana jest przede wszystkim do osób chcących zmienić branżę lub rozwinąć kompetencje na stanowisku pracy:
- testera oprogramowania,
- programisty,
- projektanta i administratora baz danych,
- lidera zespołów realizujących projekty informatyczne.
Studia podyplomowe z zakresu systemów komputerowych oraz baz danych (dawniej), obecnie aplikacji mobilnych i baz danych, prowadzone są na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki od 35 lat. Ich program jest stale modyfikowany w porozumieniu z interesariuszami i absolwentami w intencji dopasowania do zmieniających się potrzeb i uwzględnienia nowych technologii oraz aktualnego stanu wiedzy.
Organizacja zajęć na studiach podyplomowych
Studia są prowadzone systemem zaocznym w soboty i trwają dwa semestry - od października 2024 do września 2025. Zajęcia obejmują 240 godzin wykładów i ćwiczeń laboratoryjnych. Słuchaczy obowiązuje zaliczenie wszystkich zajęć przewidzianych programem studiów. Słuchacz, który uzyskał obowiązujące zaliczenia otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.
Studenci, którzy nie ukończyli studiów podyplomowych w roku akademickim, w którym rozpoczęli studia, mogą je dokończyć w latach następnych na zasadzie reaktywacji na studia wnosząc stosowną opłatę reaktywacyjną.
Zajęcia na studiach prowadzone są przez profesorów i pracowników Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Zajęcia odbywają się w budynku Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki w Gliwicach przy ul. Akademickiej 16. Wykłady prowadzą następujący pracownicy Wydziału:
- Prof. dr hab. inż. Stanisław KOZIELSKI
- Dr hab. inż. Paweł KASPROWSKI Prof. PŚ
- Dr hab. inż. Katarzyna HARĘŻLAK Prof. PŚ
- Dr inż. Wojciech MIELCZAREK
- Dr inż. Michał MAĆKOWSKI
- Dr inż. Adam DUSZEŃKO
- Dr inż. Aleksandra WERNER
- Dr inż. Robert TUTAJEWICZ
- Dr inż. Małgorzata BACH
- Dr inż. Michał SAWICKI - Kierownik studiów podyplomowych
Każdy z prowadzonych przedmiotów kończy się zaliczeniem. Formy zaliczenia dostosowane są do prezentowanych treści i obejmują – kartkówki, testy, oraz projekty.
Dokumenty prawne związane ze studiami:
Regulamin studiów podyplomowych obowiązujący na Politechnice Śląskiej
oraz Zmiany do Regulaminu